ORLEN Sponsorem Głównym Amp Futbol Polska!

1_1_sponsor_Amp_Futbol_orlen

ORLEN przez kolejne trzy lata będzie sponsorem głównym Polskiego Związku Amp Futbol oraz reprezentacji mężczyzn, kobiet, a także kadry U-19 i programu Junior Amp Futbol. Koncern wesprze również rozgrywki ligowe. Największy sponsor polskiego sportu będzie towarzyszyć ampfutbolistom podczas EURO 2024 we Francji, Mistrzostw Świata 2026 oraz historycznego mundialu kobiet, który zostanie rozegrany w Kolumbii pod koniec tego roku. Ponadto w latach 2024-2026 odbędą się trzy edycje prestiżowego turnieju Amp Futbol Cup, mecze Ligi Narodów oraz liczne turnieje i spotkania towarzyskie.

Sponsoring sportu to ważny element strategii Grupy ORLEN. Dlatego od kilku lat konsekwentnie zwiększamy  zaangażowanie w ten obszar, uwzględniając nowe dyscypliny i zawodników indywidualnych. Dzięki temu nie tylko budujemy rozpoznawalność i wzmacniamy wizerunek globalnego sponsora sportu, ale także realizujemy ważną funkcję społeczną. Zwłaszcza w kontekście wsparcia zawodników i zawodniczek z niepełnosprawnościami, o czym świadczy ich liczba, która na  przestrzeni ośmiu ostatnich lat wzrosła ponad stukrotnie. Cieszę się, że są wśród nich także ampfutboliści, a Orlen może się przyczynić do rosnącej popularności tego sportu. – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu ORLEN S.A.

Reprezentacja Polski Amp Futbol x Orlen

Amp Futbol to kolejna inicjatywa związana ze sportem osób z niepełnosprawnościami, w którą angażuje się ORLEN. Koncern od 2016 roku wspiera Polski Komitet Paralimpijski, a od 2017 roku jest z PKPAR i Polską Reprezentacją Paralimpijską jako Sponsor Strategiczny. Zaangażowanie koncernu pomaga w popularyzacji parasportu, a poprzez związki, jak i umowy indywidualne dociera do około 5 tys. sportowców z niepełnosprawnościami. Ponad 1,7 tys. to dzieci i młodzież.

To dla nas niezwykle ważne, że możemy kontynuować wieloletnią i tak owocną współpracę z Grupą ORLEN, dzięki której tak mocno rozwinęliśmy ampfutbol w Polsce i staliśmy się jednym ze światowych liderów tej dyscypliny. Rozpoczynając współpracę z Energą 6 lat temu mieliśmy jedną drużynę oraz wizję i marzenia. Dzisiaj mamy nie tylko pierwszą kadrę, która lada chwila będzie się biła o złoto Mistrzostw Europy, ale i kadrę kobiet, która szykuje się do mundialu, kadry młodzieżowe, programy juniorskie i jedną z najmocniejszych lig w Europie, w której grają sekcje największych polskich klubów piłkarskich i której zwycięzcy regularnie zdobywają medale Ligi Mistrzów. Mamy też, co jest fantastyczne, tysiące kibiców na trybunach i setki tysięcy przed telewizorami wspierających nasze drużyny. Nie byłoby tego rozwoju gdyby nie wsparcie naszego Głównego Sponsora. Wierzę, że kontynuacja tej współpraca i przejście pod markę ORLEN pozwolą nam zrobić kolejny wielki krok w tej niesamowitej, ampfutbolowej historii.  – mówi Mateusz Widłak, Prezes Zarządu Polskiego Związku Amp Futbol.

Reprezentacja Kobiet Amp Futbol x Orlen

 Amp Futbol to stosunkowo młoda dyscyplina dla sportowców z niepełnosprawnościami, którzy w wyniku wypadku bądź innego zdarzenia stracili jedną z kończyn, lub urodzili się z wadą nogi, lub ręki. Piłkarze grający w polu nie mają jednej z nóg i w trakcie meczu poruszają się o kulach, natomiast bramkarze radzą sobie bez jednej ręki. Drużyny składają się z siedmiu zawodników, boisko i bramki są odpowiednio mniejsze, a czas gry krótszy dzięki czemu mecze zachowują dynamikę.

O rosnącej popularności i atrakcyjności ampfutbolu świadczy między innymi zainteresowanie Mistrzostwami Europy, które odbyły się w Krakowie w 2021 roku. Mecze biało-czerwonych przyciągały na trybuny tysiące kibiców, a przed telewizory setki tysięcy. W szczytowym momencie półfinał z udziałem Polaków oglądało aż 407 tys. widzów. Niesieni dopingiem kibiców zawodnicy sięgnęli po brązowy medal, powtarzając sukces z 2017 roku. Wśród swoich największych sukcesów Polacy mają również półfinał Mistrzostw Świata. Polskie kluby regularnie zdobywają również medale ampfutbolowej Ligi Mistrzów. Piłkarze bez barier są dostrzegani przez coraz szersze grono odbiorców również dzięki takim wydarzeniom, jak gol Marcina Oleksego. Efektowne trafienie reprezentanta Polski odbiło się szerokim echem w świecie futbolu i na oficjalnych kanałach FIFA było odtworzone łącznie ponad 1,3 mln razy. Gol wygrał plebiscyt na Bramkę Roku 2022. Reprezentant Polski zostawił w pokonanym polu między innymi Kyliana Mbappé.

Junior Amp Futbol x Orlen

Polskie środowisko ampfutbolu bardzo aktywnie angażuje się również w sportowy rozwój dzieci z niepełnosprawnościami. W minionych latach podjęto szereg inicjatyw, by popularyzować piłkę nożną wśród najmłodszych. Organizacja Amp Futbol Polska za swoje projekty dziecięce m. in. Junior Amp Futbol, czy Futbolowa Banda otrzymała kilka prestiżowych, w tym międzynarodowych nagród. W minionym roku została wyróżniona przez UEFA Foundation for Children za realizację ogólnopolskiego programu PZU Futbol Plus rozwijającego w całej Polsce piłkę nożną wśród dzieci z różnymi niepełnosprawnościami.

Wyjątkową inicjatywą, która również zyskała międzynarodowe uznanie i została nagrodzona tytułem UEFA Grassroots Award za najlepszy projekt roku w Europie jest pierwsza na naszym kontynencie amfutbolowa drużyna kobiet, która powstała właśnie w Polsce dzięki działalności Amp Futbol Polska.

Kadra U19 Amp Futbol x Orlen

Nowa umowa sponsoringowa to efekt optymalizacji działań sponsoringowych w Grupie ORLEN. Wcześniej zmaganiom piłkarzy z niepełnosprawnościami towarzyszyła Energa. Teraz logotyp ORLEN znajdzie się na koszulkach klubów ampfutbolowej ekstraklasy oraz będzie eksponowany na wszystkich materiałach promocyjnych i nośnikach reklamowych podczas meczów i turniejów w całej Polsce. Koncern został sponsorem głównym reprezentacji mężczyzn, kobiet, a także kadry U-19, Junior i wszystkich zespołów, które powstaną w trakcie obowiązywania podpisanej do końca 2026 roku umowy.