POLAK Z NOMINACJĄ DO FIFA PUSKÁS AWARD!

Pierwszy raz w historii polski piłkarz został nominowany do prestiżowej nagrody FIFA Puskás Award przyznawanej strzelcom najpiękniejszych goli na gali FIFA BEST Football Awards w Szwajcarii. Patrząc na wszystkie kategorie jest to dopiero druga nominacja dla polskiego zawodnika w historii plebiscytu po Robercie Lewandowskim, który zdobył nagrodę najlepszego piłkarza w 2020 i 2021 roku. Niespodzianka jest tym większa, że wyróżniony za 2022 nie został kapitan naszej kadry, ani nawet żaden z jego kolegów z drużyny. Obok Mbappé, Balotelliego, czy Richarlisona komitet FIFA docenił Marcina Oleksego, polskiego ampfutbolistę, który zdobył niesamowitą bramkę w meczu PZU Amp Futbol Ekstraklasy pomiędzy Wartą Poznań i Stalą Rzeszów.

FIFA PUSKAS_OLEKSY_1600_900

Ciężko mi uwierzyć w nominację do nagrody FIFA! To jest niesamowite i jeszcze do mnie nie dociera. – mówi Marcin Oleksy, który przebojem wdarł się najpierw do ampfutbolowej ligi, potem reprezentacji Polski, a teraz na piłkarskie salony FIFA. – Cieszę się z tego wyróżnienia i mam nadzieję, że pomoże ono  w promocji i rozwoju ampfutbolu nie tylko w Polsce, ale i na świecie. – dodaje.

Marcin stracił nogę w 2010 roku. Pracował przy robotach drogowych, kiedy wjechał w niego rozpędzony samochód. Dla 23-letniego piłkarza, bramkarza III i IV ligowych klubów był to koniec świata. – Siedziałem na wózku, paliłem papierosa, płakałem i pytałem: dlaczego mi się to przytrafiło?

Jednak dzięki dużej determinacji i pomocy bliskich Oleksy wrócił nie tylko do aktywnego życia, ale i do sportu. Najpierw został trenerem w szkółce piłkarskiej, a w 2019 roku rozpoczął swoją przygodę z ampfutbolem – piłką nożną dla osób po amputacjach i z wadami kończyn.

Marcin Oleksy Amp Futbol Polska photo Łukasz Grochala (2)

Po trudnych początkach w 2021 roku w barwach Warty Poznań został „Odkryciem Sezonu PZU Amp Futbol Ekstraklasy”, a w 2022 roku zadebiutował w ampfutbolowej reprezentacji Polski, z którą najpierw wygrał Amp Futbol Cup, a potem pojechał na Mistrzostwa Świata do Turcji.

Ampfutbol dał mi drugie życie, nie tylko te piłkarskie. Piłka od zawsze była moją pasją i dawała mi dużo szczęścia. Teraz mogę nie tylko znowu grać, ale grać w reprezentacji Polski o czym zawsze marzyłem. – cieszy się Oleksy. – My zawodnicy,  dzięki ampfutbolowi możemy pokazywać również, że niepełnosprawność nie istnieje i ta nominacja jest na to najlepszym przykładem.

Marcin Oleksy Warta Poznań (8) photo Borys Gogulski

Nominacja dla ampfutbolisty do nagrody FIFA jest czymś wyjątkowym nie tylko dla polskiego środowiska piłkarskiego, ale też dla ampfutbolu na całym świecie. Do tej pory w całej historii konkursu nominowani byli tylko przedstawiciele 11-osobowej „zwykłej” piłki nożnej, a wygrywali go tacy piłkarze, jak Messi, Cristiano Ronaldo, Neymar, Mohamed Salah, czy Zlatan Ibrahimowić.

Jestem dumny z tego wyjątkowego wyróżnienia i dziękuję mojej drużynie i całemu środowisku, bez których nie byłoby tej przygody! Zapraszam kibiców do głosowania, o ile oczywiście moja bramka przypadnie im do gustu. Byłoby świetnie móc osobiście reprezentować ampfutbol na gali FIFA. – podsumowuje Oleksy.

Z 11 nominowanych w tym roku goli poprzez głosowanie kibiców na stronie FIFA zostanie wybrana finałowa trójka, z której następnie komitet wybierze zwycięzcę. Ogłoszenie zdobywcy nagrody FIFA Puskas Award 2022 odbędzie się 27 lutego podczas Gali FIFA w Zurychu, na której obecni będą najlepsi piłkarze z całego świata.

>>> KLIKNIJ I ZAGŁOSUJ <<<

Marcin Oleksy Amp Futbol Polska photo Łukasz Grochala