Wielkie otwarcie i wielkie ambicje. Rusza nowy sezon PZU Amp Futbol Ekstraklasy!

Już w ten weekend – 18-19 marca w Poznaniu rozpocznie się nowy, wyjątkowy, sezon PZU Amp Futbol Ekstraklasy. Pierwszy raz uczestniczy w nim aż siedem klubów. Będą debiutanci, gwiazdy światowego ampfutbolu oraz wiele atrakcji dla kibiców, na których będzie czekała możliwość zobaczenia nagrody FIFA im. Ferenca Puskasa, którą Marcin Oleksy otrzymał za najpiękniejszego gola strzelonego w 2022 roku.

PZU Amp Futbol Ekstraklasa 2023 START

Wygrana Marcina Oleksego na gali FIFA The Best jest zaledwie jednym z wielu aspektów, które przed rozpoczęciem rozgrywek ekscytują kibiców oraz uczestników PZU Amp Futbol Ekstraklasy. Będzie to sezon z największą liczbą gwiazd w historii, bo oprócz Oleksego uczestniczyć w nim będą wszyscy reprezentanci Polski, czołowi zawodnicy z zagranicy i gwiazdy poprzednich rozgrywek. Wisła Kraków na przykład sprowadziła z Legii Warszawa Michaela Chambersa, a ze stołecznego klubu do TS Podbeskidzia Kuloodpornych Bielsko-Biała przeszedł Mohammed Aharchi, najlepszy pomocnik ubiegłego sezonu.

Tak duże wzmocnienia mistrza i wicemistrza Polski wcale nie sprawiają jednak, że sezon 2022 będzie rywalizacją dwóch zespołów. – Daleki jestem od takiego stawiania sprawy. Warto zwrócić uwagę na Śląsk Wrocław, który ma bardzo ciekawy skład. Warta Poznań z roku na rok podnosi swój poziom, a Marcin Oleksy ma bardzo pozytywny wpływ na zespół. Ciekaw też jestem stale rozwijających się Stali Rzeszów i Nowych Technologii Różyca, a Legii Warszawa nigdy przecież nie można skreślać, co pokazał poprzedni sezon – zauważa Przemysław Świercz, obrońca i kapitan Wisły Kraków. Przypomniał tym samym, że przed rokiem wydawało się, iż Legia nie będzie liczyła się w walce o mistrzostwo kraju. Było jednak zupełnie inaczej. Choć ostatecznie stołeczny zespół zakończył sezon na trzecim miejscu, to do ostatniego turnieju podchodził z pozycji lidera. – To pokazuje, że ampfutbol jest nieprzewidywalny i między innymi za to tak bardzo go kochamy – podkreśla Świercz.

03.09.2022 PZU AMP FUTBOL EKSTRAKLASA 2022 WISLA KRAKOW - LEGIA WARSZAWA

Dramaturgii rywalizacji doda nowy system rozgrywek. W dwóch pierwszych turniejach każdy zespół rozegra łącznie sześć meczów – po jednym z każdym rywalem. Następnie drużyny zostaną podzielone na dwie grupy: trzy czołowe drużyny zagrają w jednej, a cztery pozostałe w drugiej. Arcyważne będzie więc właściwe rozpoczęcie sezonu, bo chętnych do gry w grupie rywalizującej o mistrzostwo jest wielu. – Walka o medale to nasz cel na sezon 2023 – nie ukrywa Przemysław Nadobny, ampfutbolista Warty Poznań, która ubiegły sezon zakończyła sezon na piątej pozycji w tabeli. – Ponadto bardzo chcę udowodnić wszystkim, że jestem czołowym bramkarzem w Polsce i zamierzam zostać najlepszym golkiperem turnieju – zaznacza Nadobny.

Ambitne cele ma również debiutujący w rozgrywkach Śląsk Wrocław. W jego szeregach wystąpi wielu zawodników, dla których będą to pierwsze minuty w ligowych rozgrywkach, ale będą również doświadczeni ampfutboliści, w tym Ilyass Sbiya, jedna z gwiazd reprezentacji Maroka. – Zawsze wychodzi się na boisko, by wygrać mecz i z takim nastawieniem będziemy podchodzili do każdego spotkania – mówi Mariusz Kędzierski, bramkarz Śląska. Drużyna z Wrocławia typowana jest do roli czarnego konia sezonu. – Zamierzamy sprawić, by już za tydzień były to nie tylko opinie, a fakty – uśmiecha się Kędzierski i dodaje, że celem beniaminka jest gra o trzy czołowe pozycje.

PZU Amp Futbol Ekstraklasa fot. Cyfrasport Amp Futbol Polska (8)

Śląsk jest nową drużyną w PZU Amp Futbol Ekstraklasie, ale do debiutu przygotowywał się od ponad roku. – Czujemy już podekscytowanie, bardzo chcemy wyjść na boisko i zmierzyć się z rywalami. Zwłaszcza, że nasze ostatnie sparingi przeciwko zespołom pełnosprawnych pokazały, że jesteśmy świetnie przygotowani – zaznacza Kędzierski.

Zaangażowania oraz motywacji nie brakuje również w drużynie gospodarzy pierwszego turnieju – Warcie. – To, co dzieje się ostatnio wokół Marcina Oleksego pomaga również nam. Przede wszystkim więcej ludzi o nas usłyszało, a to tylko motywuje do dalszej ciężkiej pracy – zauważa Przemysław Nadobny.

Problemów z motywacją nie będzie miała również Wisła, która poprzednie rozgrywki zaczęła od falstartu. – Nie rozpamiętujemy tego, ale wyciągnęliśmy wnioski. Obecny system rozgrywek nie pozwala już na takie pomyłki – zauważa Przemysław Świercz, który z Wisłą będzie walczył o trzecie mistrzostwo Polski z rzędu. – Nie zakładamy, że bronimy tytułu, tylko atakujemy go ponownie. A przede wszystkim chcemy cieszyć się grą, czerpać radość z każdego turnieju i ze wspólnie spędzonego czasu – podsumowuje kapitan Białej Gwiazdy.

04.09.2022 PZU AMP FUTBOL EKSTRAKLASA 2022 WARTA POZNAN - LEGIA WARSZAWA

Emocji sportowych na poznańskim Golęcinie na pewno więc nie zabraknie, a organizatorzy przygotowują dla kibiców dodatkowe atrakcje. Będą oni mogli zobaczyć nagrodę FIFA im. Ferenca Puskasa, spotkać jej zdobywcę – Marcina Oleksego, będzie strefa gastronomiczna oraz inne niespodzianki, które jeszcze bardziej umilą widzom czas spędzony na stadionie przy ulicy Warmińskiej 1 w Poznaniu.

I turniej PZU Amp Futbol Ekstraklasy 2023 w Poznaniu

(POSiR Golęcin, ul. Warmińska 1, Poznań, wstęp wolny)

SOBOTA, 18 MARCA

10:00 – Ceremonia otwarcia

10:30 – Śląsk Wrocław – Legia Warszawa

11:45 – Nowe Technologie Różyca – Wisła Kraków

13:00 – Stal Rzeszów – TSP Kuloodporni Bielsko-Biała

14:15 – Warta Poznań – Legia Warszawa

15:30 – Śląsk Wrocław – TSP Kuloodporni Bielsko-Biała

 NIEDZIELA, 19 MARCA

9:00 – Nowe Technologie Różyca – Stal Rzeszów

10:15 – Warta Poznań – Wisła Kraków

11:30 – Legia Warszawa – TSP Kuloodporni Bielsko-Biała

12:45 – Śląsk Wrocław – Nowe Technologie Różyca

14:00 – Warta Poznań – TSP Kuloodporni Bielsko-Biała

Transmisje wszystkich meczów w aplikacji TVP Sport oraz na https://www.facebook.com/AmpFutbolPolska

Sponsor Tytularny ligi – PZU.

Rozgrywki dofinansowane są ze środków Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz PFRON.

06.11.2022 VI TURNIEJ PZU AMP FUTBOL EKSTRAKLASA 2022 CEREMONIA ZAMKNIECIA