Wracają wielkie emocje w Amp Futbol Cup! Turniej będzie miał wyjątkową obsadę.

Po dwóch latach rozgrywania turnieju w okrojonej formie, Amp Futbol Cup wraca wreszcie w pełnym blasku! Już 11 i 12 czerwca w Warszawie zmierzą się czołowe drużyny Europy i świata, z których większość będzie mocnym kandydatem do medalu październikowych mistrzostw świata. – Zdecydowanie nie mogę się już doczekać tego turnieju – uśmiecha się Sean Jackson, reprezentant Anglii.

Już za kilka dni do Warszawy przyjadą reprezentacje Anglii, Włoch oraz, po raz pierwszy w historii turnieju, goście z Afryki: Tanzania, Maroko i Egipt. Oprócz tych ostatnich, wszystkie wymienione zespoły oraz oczywiście Polska zagrają w październiku w mistrzostwach świata. Dla każdego celem będą medale (być może pominąwszy Włochów). To pokazuje, jak mocną obsadę ma tegoroczny Amp Futbol Cup. – Cieszę się, bo rywale są zróżnicowani, a każda możliwość konfrontacji z zespołami, które prezentują inny styl niż drużyny europejskie, to dla nas drogocenne doświadczenie i fajne przetarcie przed mundialem – podkreśla Marek Dragosz, selekcjoner reprezentacji Polski. – Mecze z drużynami europejskimi, arabskimi i afrykańskimi, bo te dwie ostatnie grupy należy rozdzielić, gdyż prezentują zupełnie inną szkołę ampfutbolu, będą ważne dla nas i atrakcyjne dla widzów – zapowiada Dragosz.

O klasie uczestników Amp Futbol Cup świadczą także słowa jednego z Anglików, którzy wygrali aż cztery z dziesięciu poprzednich edycji. – Chcemy to powtórzyć, ale zdajemy sobie sprawę, że nie będziemy faworytami, bo w Warszawie zagrają same bardzo silne zespoły. Mimo tego przyjedziemy pewni siebie i z wiarą, że zmierzamy w dobrym kierunku – zaznacza Sean Jackson, podkreślając z jaką radością oczekuje przyjazdu do Polski, w której był… dwa tygodnie temu. Wówczas z Manchesterem City zdobył w Krakowie brązowy medal Ligi Mistrzów. Był też w Polsce podczas mistrzostw Europy rok temu oraz przy kilku innych meczach reprezentacyjnych i, jak zaznacza, za każdym razem wracał do domu zachwycony.

Z racji częstych wizyt Anglików w Polsce, ten zespół nie stanowi dla Biało-Czerwonych zagadki, ale starcia z innymi zespołami są ciekawi tak kibice, jak i zawodnicy. – Na pewno jest dla nas fajne, że spotkamy się z drużynami, których stylu gry do końca nie pojmujemy. To drużyny pokazujące zupełnie inne podejście do ampfutbolu, myślę że dobrze będzie to zobaczyć, a nam da materiał do analizy przed mistrzostwami świata. Amp Futbol Cup będzie dla nas wyzwaniem – tłumaczy Piotr Mizera, zawodnik reprezentacji Polski.

Amp Futbol Cup jest ostatnim dużym turniejem przed mundialem, który 1 października rozpocznie się w Stambule. Dla wielu ekip będzie to próba generalna przed mistrzostwami świata. Polacy nie tylko będą więc walczyli o zwycięstwo, ale też, już indywidualnie, o miejsce w składzie na mundial. – Oczywiście będziemy grać o zwycięstwo w turnieju, ale przede wszystkim chciałbym potraktować Amp Futbol Cup jako przegląd kadr. Planuję dać szansę każdemu zawodnikowi, aby miał okazję się wykazać, co będzie z korzyścią dla drużyny i dla poszczególnych piłkarzy. To dla nas ważne zwłaszcza dlatego, że tym turniejem zamykamy półroczny plan ciężkich przygotowań do mistrzostw, Amp Futbol Cup będzie maturą tego okresu. Jednocześnie to również początek kolejnego etapu budowania szczytowej formy na początek października – wyjaśnia trener Dragosz. – Powoli zbliżamy się do szczytowej dyspozycji, która ma przyjść za cztery miesiące. Za nami okres intensywnych treningów, więc forma już powinna zwyżkować i będziemy chcieli to pokazać w Warszawie – dopowiada Mizera.

Waga turnieju w kontekście przygotowań do najważniejszej imprezy sezonu oraz bardzo prestiżowa obsada Amp Futbol Cup, to nie jedyne aspekty nadające turniejowi wyjątkowej renomy. Po raz pierwszy zawody odbędą się na stadionie Ośrodka Hutnik Aktywna Warszawa przy ulicy Marymonckiej 42, gdzie na co dzień występuje czwartoligowy Hutnik Warszawa. Nowy stadion nie tylko jeszcze pachnie świeżością, ale jest większy i bardziej nowoczesny od aren, na których rozgrywano poprzednie edycji turnieju oraz ma pełną dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Ponadto poza sportowymi emocjami kibice będą mogli świetnie bawić się przez cały weekend. Atrakcje dla rodzin, dmuchańce, konkursy z nagrodami i strefa kibica mają stworzyć atmosferę letniego pikniku dla wszystkich!

Wszystkie mecze Amp Futbol Cup 2022 transmitowane będą na facebookowym profilu Amp Futbol Polska oraz na stronie internetowej i w aplikacji TVP Sport. Oba niedzielne mecze reprezentacji Polski zostaną pokazane na żywo w otwartym kanale TVP Sport. Dodatkowo tym dwu ostatnim będzie towarzyszyć na stadionie audiodeskrypcja.

AMP FUTBOL CUP 2022, Marymoncka 42, 01-977 Warszawa

Grupa A:
Polska
Maroko
Tanzania

Grupa B:
Anglia
Egipt
Włochy

HARMONOGRAM
Sobota, 11 czerwca:
10:00 – oficjalne rozpoczęcie turnieju
10:30 – Anglia v Egipt
12:00 – Polska v Tanzania
14:30 – Włochy v Egipt
16:00 – Polska v Maroko
18:00 – Anglia v Włochy
19:30 – Maroko v Tanzania

Niedziela, 12 czerwca
08:30 – półfinał 1
10:00 – półfinał 2 – z udziałem Polski, jeśli awansuje
11:30 – mecz o 5. miejsce
13:00 – mecz o 3. miejsce
15:00 – FINAŁ i ceremonia medalowa

Sponsor Główny Reprezentacji Polski: Energa Grupa ORLEN
Oficjalny Sponsor Reprezentacji Polski: PZU
Oficjalni Partnerzy Reprezentacji Polski: forBET, NAC, Rolimpex
Partner Logistyczny Reprezentacji Polski: IFB
Partner Medyczny Reprezentacji Polski: Ottobock Polska
Partnerzy Reprezentacji Polski: PZPN, Pentagon Research, Poczta Polska
Ambasador Reprezentacji Polski: RL9
Dofinansowanie Reprezentacji Polski ze środków: Ministerstwo Sportu i Turystyki
Współfinansowanie turnieju Amp Futbol Cup: Miasto Stołeczne Warszawa, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego