Polacy wygrali turniej w Krakowie! Zachwycająca atmosfera i udany test przed Euro

Amp Futbol Kraków Cup

Koncertowa gra Polaków w ostatnim sprawdzianie przed mistrzostwami Europy. Biało-czerwoni zajęli pierwsze miejsce w Amp Futbol Kraków Cup po wygraniu wszystkich czterech meczów z Holendrami (6:0 oraz 5:0) oraz Włochami (5:0 oraz 1:0), choć ci drudzy potrafili zmusić reprezentację Polski do dużego wysiłku. W pokonaniu rywali pomogli gospodarzom licznie zgromadzeni i głośno dopingujący kibice. – Z takim wsparcie gra się po prostu wyśmienicie – uśmiecha się Igor Woźniak, bramkarz reprezentacji Polski.

Atmosfera na trybunach stadionu Prądniczanki Kraków zachwyciła i polskich zawodników, i gości z zagranicy. – To, co się tutaj działo, było niesamowite. Liczba fanów, to, jacy byli głośni… Wspaniale jest być częścią tak wielkiego wydarzenia, cudownie jest czuć zainteresowanie i sympatie wszystkich tych kibiców – opowiada Francesco Messori, kapitan reprezentacji Włoch. I on, i wielu jego kolegów oraz Holendrów było zaskoczonych, jak często byli proszeni o autografy oraz wspólne zdjęcia. – Dla mnie to duża duma, że mogę tu być. Gram w polskiej PZU Amp Futbol Ekstraklasie, więc wiedziałem czego się spodziewać pod względem atmosfery na trybunach i poziomu organizacji, a jednak serdeczność Polaków cały czas mi imponuje – dodaje Lorenzo Marcantognini, reprezentant Włoch oraz ampfutbolista Podbeskidzia Kuloodpornych Bielsko-Biała.

Amp Futbol Kraków Cup

Sobotnie i niedzielne zmagania były wyjątkowe także dla Łukasza Mazurowskiego. 16-letni zawodnik Śląska Wrocław podczas Amp Futbol Kraków Cup zadebiutował w reprezentacji Polski. – Trudno opisać związane z tym emocje. Kiedy wyszedłem na murawę i wspólnie z kolegami oraz kibicami odśpiewaliśmy Mazurka Dąbrowskiego, to miałem na plecach ciarki. Spełniłem marzenie, bo od wczesnego dzieciństwa chciałem zagrać z orzełkiem na piersi – przyznaje Mazurowski, który nie ukrywa, iż jego kolejnym celem jest znalezienie się w kadrze biało-czerwonych na mistrzostwa Europy, które w czerwcu odbędą się we Francji.

Podczas turnieju w stolicy Małopolski trener Dmytro Kameko miał okazję przetestować kilka nowych rozwiązań taktycznych. Selekcjoner reprezentacji Polski często rotował składem, a jednym z wygranych tego turnieju może czuć się Mateusz Warakomski, który zdobył dwie bramki i świetnie spisywał się w obronie. – Cieszę się z kolejnych trafień, bo sam na siebie nakładałem presję, by zdobyć bramkę. Mobilizowało mnie to i jestem zadowolony, że podziałało. Teraz liczę, że znajdę się w kadrze na mistrzostwa Europy. Fajnie byłoby tam pojechać – uśmiecha się Warakomski.

Amp Futbol Kraków Cup


Na mistrzostwa Europy udadzą również Włosi oraz Holendrzy. Co więcej, zmierzą się ze sobą już w fazie grupowej. Po krakowskim turnieju faworytami tego starcia będą gracze z Półwyspu Apenińskiego. –
Dla nas Amp Futbol Kraków Cup był pierwszą okazją do zmierzenia się z czołowymi reprezentacjami Europy – podkreśla Leroy Pelzer, napastnik reprezentacji Holandii. – Ten turniej pokazał nam, co musimy jeszcze pilnie poprawić przed turniejem – dodaje. – Mamy niecałe dwa  miesiące, aby nadrobić dystans dzielący nas do Włochów i drużyn grających na wyższym poziomie – dopowiada z kolei Eddy Neggers, holenderski bramkarz, który został wybrany najlepszym golkiperem turnieju.

Amp Futbol Kraków Cup

O nadrabianiu dystansu mówią także Włosi, choć oni gonią Polaków, z którymi w sobotę przegrali 0:5, a w niedzielę już zaledwie 0:1. – Ten drugi wynik jest dla nas jak zwycięstwo – przyznaje Francesco Messori. Kapitan zespołów podkreśla, że ósma drużyna ostatnich mistrzostw świata przyjechała do Polski z nowym trenerem, Francesco Ramunno. – Jeżeli będziemy grali tak, jak w drugim spotkaniu z Polską, jeżeli będziemy ciężko pracować i pozostaniemy jednością, to wierzę, że podczas mistrzostw Europy zdobędziemy medale. Interesuje nas wyłącznie podium – zapowiada Messori.

Amp Futbol Kraków Cup

Reprezentacja Polski ma podobny, a może nawet bardziej ambitny cel. – W dwóch poprzednich mistrzostwach Europy Polska dotarła do półfinału. Teraz chcemy ten rezultat poprawić. A jeśli zagramy w finale, to przecież nie po to, żeby po prostu pojawić się na boisku. Jeżeli jesteś w finale, to po to, aby zwyciężyć – wykłada Dmytro Kameko, selekcjoner reprezentacji Polski, któremu turniej w Krakowie przysporzył dużo materiału do analizy. Trener na pewno może być zadowolony z postawy bramkarzy, którzy nie dali się pokonać ani razu. – Cieszę się, bo to już kolejny turniej, w którym jesteśmy z Łukaszem Miśkiewiczem niepokonani – mówi Igor Woźniak, jeden z dwóch (obok Miśkiewicza) bramkarzy reprezentacji Polski podczas zawodów w Krakowie. Obaj byli niepokonani także podczas wrześniowego Amp Futbol Cup. Tym razem, choć to Polacy przeważali w każdym spotkaniu, mieli kilka okazji do wykazania się umiejętnościami. – Paradoksalnie mecze, w których trzeba interweniować tylko od czasu do czasu, są najtrudniejsze. Kiedy jest tylko jeden strzał do obrony, to trzeba zachować pełnię koncentracji, by nie dać się zaskoczyć. My sobie z tym poradziliśmy – tłumaczy Woźniak.

Biało-czerwoni odnieśli zatem cztery zwycięstwa i udanie zainaugurowali ostatni etap przygotowań do Euro 2024. Przed rozpoczęciem turnieju 1 czerwca, czekają ich jeszcze dwa zgrupowania. Z przeciwnikami będą rywalizowali już podczas mistrzostw Europy. Na boiskach Górnej Sabaudii Polacy zmierzą się w fazie grupowej z Niemcami, Grekami oraz Szkotami.

Amp Futbol Kraków Cup


Amp Futbol Kraków Cup 2024

Sobota, 6 kwietnia:

Polska – Włochy 5:0 (4:0)
Gole: Marcin Oleksy 2′, Bartosz Łastowski 7′, Krystian Kapłon 12′, 25+2′ i 28′

Włochy – Holandia 3:0 (1:0)
Gole: Francesco Messori 25+4′, Paolo Capasso 36′, Giovanni Sasso 50+2′

Polska – Holandia 6:0 (0:0)
Gole: Bartosz Łastowski 34′, Jakub Kożuch 44′, Kamil Grygiel 46′ i 50+1′, Mateusz Warakomski 49′ i 50+4′

Niedziela, 7 kwietnia:

Holandia – Włochy 0:2 (0:0)
Gole: Emanuele Padoan 29′, Paolo Capasso 33′

Polska – Holandia 5:0 (0:0)
Gole: Krystian Kapłon 26′, Krzysztof Wrona 40′, Robin ter Veld 42′ (sam.), Bartosz Łastowski 50′ i 50+2′

Polska – Włochy 1:0 (1:0)
Gole: Krystian Kapłon 6′

Sponsor Główny Reprezentacji Polski: ORLEN

Oficjalny Sponsor: PZU

Ambasador: Robert Lewandowski

Oficjalni Partnerzy: forBET, NAC, PZPN

Partner Techniczny: 4F

Partner Logistyczny: IFB

Partner Dietetyczny: Body Chief

Partner Medyczny: Ottobock Polska

Partnerzy: Pentagon Research, Poczta Polska, Uzdrowisko Ustroń

Dostawca Floty: Grupa Cichy-Zasada

Dofinansowanie ze środków: Ministerstwo Sportu i Turystyki

Projekt współfinansowany ze środków: Miasto Kraków

Sponsor Turnieju: PKO Bank Polski

Partner Turnieju: Województwo Małopolskie

Amp Futbol Kraków Cup

Amp Futbol Kraków Cup

Amp Futbol Kraków Cup

Amp Futbol Kraków Cup

Amp Futbol Kraków Cup