Ampfutbol wraca do Krakowa! Polacy zmierzą się z mistrzami Świata w prestiżowej Lidze Narodów dywizji A!

W dniach 16-18 czerwca Kraków będzie gospodarzem Ligi Narodów Dywizji A w ampfutbolu. Reprezentacja Polski pod Wawelem zmierzy się z najlepszymi europejskimi zespołami – Anglią, Hiszpanią i mistrzem Świata Turcją. Warto dodać, że to kolejna prestiżowa impreza rozgrywana w stolicy Małopolski – po Mistrzostwach Europy 2021 i Lidze Mistrzów 2022. Biało-czerwoni liczą na gorący doping i niesamowite emocje, a na trybuny zaprasza kibiców Grzegorz Krychowiak.

W czerwcu stolicą europejskiego ampfutbolu będzie Kraków, a konkretniej stadion miejscowej Prądniczanki. Na wspomnianym obiekcie zobaczymy w akcji najlepsze reprezentacje na Starym Kontynencie: Turcję (obecni mistrzowie świata i Europy), Hiszpanię (wicemistrzowie Europy) i Anglię, której nasza reprezentacja uległa w ubiegłorocznych mistrzostwach świata. Dywizję A uzupełnia oczywiście Polska.

Za każdym razem z przyjemnością wracamy do Krakowa, gdzie zawsze możemy liczyć na duże wsparcie naszych kibiców – mówi Mateusz Widłak, prezes Amp Futbol Polska. – Nasz nowy trener ma już za sobą fantastyczny debiut w Rzymie (6:0 i 4:0 z reprezentacją Włoch), ale to w Krakowie przekonamy się jak kadra pod jego wodzą wygląda w starciach z najmocniejszymi ekipami – dodaje.

Amp Futbol fot. Paula Duda (1)

Liga Narodów to nowy format rozgrywek organizowanych przez European Amputee Football Federation. Wszystkie europejskie drużyny podzielono na cztery dywizje: A, B, C i D, ze względu na ich wyniki na EURO. W dywizji A i B znalazły się po cztery zespoły, w dywizji C pięć, natomiast w dywizji D, która jest otwarta również na nowopowstałe kadry, może zagrać nawet sześć drużyn. Gospodarzami turniejów – poza Polską – będą: Francja (Annecy, 8-10 września), Belgia (Blankenberg, 6-8 października) oraz Szkocja (Edynburg, 27-29 października). Ostatnie miejsce będzie oznaczało spadek do niższej dywizji, z kolei zwycięzcy dywizji B, C i D uzyskają awans. Co kluczowe Liga Narodów będzie również kwalifikacją do przyszłorocznych ampfutbolowych Mistrzostw Europy, do których awansuje 16 najlepszych drużyn ze wszystkich dywizji. Będzie to też walka o jak najlepsze rozstawienie przed losowaniem EAFF EURO’24.

Amp Futbol fot. Łukasz Grochala (4)

Turniej Ligi Narodów będzie miał wyjątkowe znaczenie dla nowego trenera drużyny narodowej. Dmytro Kameko po raz pierwszy poprowadzi Polaków w meczach przed własną publicznością. – Dla nas to poważny egzamin przed przyszłorocznymi Mistrzostwami Europy. Będzie to pierwsza okazja, abym przywitał się z polskimi kibicami. Gramy między innymi z mistrzami Świata, ale nie czuję stresu przed tym turniejem. Skupiam się na tym, aby jak najlepiej przygotować nasz zespół. Wierzę, że każdy z chłopaków da z siebie wszystko – mówi trener Kameko.

Amp Futbol EURO Kraków 2021 fot. Cyfrasport (3)

Nowy kapitan reprezentacji Polski Bartosz Łastowski zapowiada, że nasza reprezentacja w Krakowie będzie mierzyła w zwycięstwo. – Mamy z Anglią pewne porachunki do wyrównania. Patrząc na to, jak wyglądała nasza gra w dwumeczu z Włochami, jestem dobrej myśli – mówi Łastowski, który opowiedział także o początku współpracy z nowym trenerem. – Dmytro Kameko chce zmienić ampfutbol i przejść pod granie typowo futsalowe. Ponadto przykłada dużą wagę do pressingu. Biegamy praktycznie bez przerwy, ale właśnie po to są lotne zmiany. Potrzebujemy więc szerokiej kadry i każdy z nas musi dawać z siebie sto procent – tłumaczy kapitan reprezentacji Polski.

14.09.2021 POLSKA - IZRAEL AMP FUTBOL EURO KRAKOW 2021 AMP FUTBOL

Zmagania w Dywizji A w Krakowie będą również oficjalną Imprezą Towarzyszącą Igrzysk Europejskich Kraków – Małopolska 2023. To największa multidyscyplinarna impreza sportowa odbywająca się w tym roku na Starym Kontynencie. O medale w 29 konkurencjach powalczy 7000 sportowców z 48 państw. – To dla nas duży zaszczyt, że miasto Kraków wyróżniło organizowany przez nas turniej. Warto podkreślić, że ampfutbol jest jedyną dyscypliną sportu niepełnosprawnych, która zostanie rozegrana przy okazji Igrzysk Europejskich – podkreśla Mateusz Widłak.

Liga Narodów 2023

Liga Narodów Amp Futbol Dywizja A Kraków 2023

16-18 czerwca, Stadion Prądniczanki Kraków

piątek 16 czerwca 
16:00 ceremonia otwarcia
16:30 Polska v Hiszpania 
18:30 Anglia v Turcja

sobota 17 czerwca
12:30 Polska v Anglia
14:30 Hiszpania v Turcja

niedziela 18 czerwca
13:00 Hiszpania v Anglia
16:00 Polska v Turcja
17:30 ceremonia zakończenia

Miasto Gospodarz: Kraków

Impreza Towarzysząca Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023

Organizatorzy: Amp Futbol Polska, European Amputee Football Federation

Partner Turnieju: Województwo Małopolskie

Turniej wspiera: UEFA Respect

 

Sponsor Główny Reprezentacji: Energa Grupa ORLEN

Oficjalny Sponsor Reprezentacji: PZU

Oficjalni Partnerzy Reprezentacji: forBET, NAC

Partner Logistyczny Reprezentacji: IFB

Ambasador Reprezentacji: Robert Lewandowski

Partner Techniczny Reprezentacji: 4F

Partner Medyczny Reprezentacji: Ottobock Polska

Partnerzy: PZPN, Poczta Polska, Uzdrowisko Ustroń, Gaminate, Pentagon Research

Dofinansowanie działań ze środków: Ministerstwo Sportu i Turystyki