Last Dance legendy, Mistrzowie Świata i nagroda FIFA Puskas Award na żywo! Już w ten weekend ampfutbolowa elita wraca do Krakowa.

Ampfutbolowa Liga Narodów dywizji A w Krakowie zapowiada się pasjonująco. Polacy powalczą w niej o triumf z najlepszymi drużynami w Europie, w tym z aktualnymi Mistrzami Świata. Pod wodzą nowego trenera rozpędzeni biało-czerwoni zapowiadają walkę o zwycięstwo. Turniej będzie też pożegnaniem z kadrą i kibicami legendy i wieloletniego kapitana reprezentacji Przemka Świercza oraz okazją do zobaczenia na żywo nagrody FIFA Puskas Award oraz jej zdobywcy Marcina Oleksego.

Przemysław Świercz Amp Futbol Polska (1)

Liga Narodów dywizji A to najbardziej prestiżowy w tym roku, ampfutbolowy turniej w Europie. Polacy powalczą w nim o puchar i jak najlepsze rozstawienie w przyszłorocznych Mistrzostwach Europy, ale również o udowodnienie kibicom, że nieudane Mistrzostwa Świata w Turcji były jedynie wypadkiem przy pracy. Pod wodzą wywodzącego się z futsalu trenera Dmytro Kameko, który zrewolucjonizował system gry drużyny, Polacy zagrali fantastyczny dwumecz z Włochami i teraz zapowiadają potwierdzenie swojej siły z jeszcze lepszymi rywalami.

– Dla nas to poważny egzamin przed przyszłorocznymi Mistrzostwami Europy. Będzie to pierwsza okazja, abym przywitał się z polskimi kibicami. Gramy między innymi z mistrzami Świata, ale nie czuję stresu przed tym turniejem. Wierzę, że każdy z chłopaków da z siebie wszystko oraz że fani wypełnią obiekt do ostatniego miejsca – mówi trener Kameko.

Trener Dmytro Kameko Amp Futbol Polska

Biało-czerwoni rozpoczną zmagania już w piątek od meczu z Hiszpanią (g. 16:30), z którą mimo zwycięstwa na mundialu mają nadal rachunki do wyrównania. To właśnie Hiszpanie odebrali naszej drużynie marzenia o finale podczas pamiętnych Mistrzostw Europy w Krakowie w 2021 roku. Największą gwiazdą naszych piątkowych rywali jest David Mendes, występujący na co dzień w ampfutbolowej Wiśle Kraków.

Kolejnym rywalem Polaków, w sobotę o 12:30 będzie reprezentacja Anglii, z którą nasza drużyna od lat rywalizuje na wyrównanym poziomie. Tylko w zeszłym roku biało-czerwoni wygrali z Anglikami 4:0 w finale Amp Futbol Cup 2022, żeby kilka miesięcy później przegrać z nimi na Mistrzostwach Świata aż 0:3.

TERMINARZ Liga Narodów Amp Futbol Kraków 2023

Biało-czerwoni swoje zmagania zakończą w niedzielę o 16:00 meczem, miejmy nadzieję o pierwsze miejsce w turnieju, z mistrzami Świata i Europy Turcją, z którą do tej pory jeszcze nigdy nie wygrali. Turcy, podobnie jak Polacy, w Krakowie zagrają swój pierwszy turniej pod wodzą nowego trenera, w czym nasi reprezentanci widzą szansę dla siebie.

Krakowska impreza będzie jednocześnie ostatnim turniejem i pożegnaniem z kadrą jej wieloletniego kapitana i legendy ampfutbolu w Polsce – Przemka Świercza. 12 lat gry, 117 meczów w reprezentacji, dwa medale mistrzostw Europy i półfinał Mistrzostw Świata mówią same za siebie.

Przemysław Świercz Amp Futbol Polska (2)

Dwanaście lat z orzełkiem na piersi to wyjątkowy czas. Wspaniali ludzie, wyjątkowe mecze i niepowtarzalne emocje. Mnóstwo wyrzeczeń, ale i wielka radość z realizowanych marzeń. – podsumowuje Przemysław Świercz. – Mój czas w reprezentacji Polski dobiega końca. Jestem dumny że mogłem być częścią tego Zespołu. Zapraszam kibiców na najbliższy turniej Ligi Narodów do Krakowa. Ostatni raz zaśpiewamy wspólnie Mazurka Dąbrowskiego – dodaje.

Krakowski turniej będzie też pierwszym w Polsce występem naszej drużyny po zdobyciu przez Marcina Oleksego nagrody FIFA Puskas Award. Oleksy w kadrze Kameko wydaje się mieć jeszcze mocniejszą pozycję niż za poprzedniego trenera, więc z pewnością będzie to dla niego okazja do udowodnienia swojej wartości również na boisku. Dodatkową atrakcją dla kibiców będzie obecność samej nagrody na turnieju, z którą, podobnie jak z Marcinem będzie się można sfotografować.

The Best FIFA Football Awards 2022 - Show

Liga Narodów to nowy format rozgrywek organizowanych przez European Amputee Football Federation. Wszystkie europejskie drużyny podzielono na cztery dywizje: A, B, C i D, ze względu na ich wyniki na EURO. W dywizji A i B znalazły się po cztery zespoły, w dywizji C pięć, natomiast w dywizji D, która jest otwarta również na nowopowstałe kadry, może zagrać nawet sześć drużyn. Gospodarzami turniejów – poza Polską – będą: Francja (Annecy, 8-10 września), Belgia (Blankenberg, 6-8 października) oraz Szkocja (Edynburg, 27-29 października). Ostatnie miejsce będzie oznaczało spadek do niższej dywizji, z kolei zwycięzcy dywizji B, C i D uzyskają awans. Co kluczowe Liga Narodów będzie również kwalifikacją do przyszłorocznych ampfutbolowych Mistrzostw Europy, do których awansuje 16 najlepszych drużyn ze wszystkich dywizji. Będzie to też walka o jak najlepsze rozstawienie przed losowaniem EAFF EURO’24.

Marcin Oleksy Amp Futbol Polska (2)

Wszystkie spotkania Ligi Narodów zostaną rozegrane na znanym kibicom z EURO’21 stadionie Prądniczanki Kraków. Wstęp na mecze będzie bezpłatny, a na kibiców, oprócz nagrody FIFA Puskas Award czekać będą liczne atrakcje towarzyszące.

Zmagania w Dywizji A w Krakowie będą również oficjalną Imprezą Towarzyszącą Igrzysk Europejskich Kraków – Małopolska 2023. To największa multidyscyplinarna impreza sportowa odbywająca się w tym roku na Starym Kontynencie. O medale w 29 konkurencjach powalczy 7000 sportowców z 48 państw.

LIGA NARODÓW AMP FUTBOL DYWIZJA A KRAKÓW 2023

16-18 czerwca, Stadion Prądniczanki Kraków,

wstęp wolny

piątek 16 czerwca
16:00 ceremonia otwarcia
16:30 Polska v Hiszpania
18:30 Anglia v Turcja

 sobota 17 czerwca
12:30 Polska v Anglia
14:30 Hiszpania v Turcja 

niedziela 18 czerwca
13:00 Hiszpania v Anglia
14:30 trening pokazowy dzieci z akademii PZU Futbol Plus
16:00 Polska v Turcja
17:30 ceremonia zakończenia

Miasto Gospodarz: Kraków
Impreza Towarzysząca Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023
Organizatorzy: Amp Futbol Polska, European Amputee Football Federation
Partner Turnieju: Województwo Małopolskie
Turniej wspiera: UEFA Respect

Sponsor Główny Reprezentacji: Energa Grupa ORLEN
Oficjalny Sponsor Reprezentacji: PZU
Oficjalni Partnerzy Reprezentacji: forBET, NAC
Partner Logistyczny Reprezentacji: IFB
Ambasador Reprezentacji: Robert Lewandowski
Partner Techniczny Reprezentacji: 4F
Partner Medyczny Reprezentacji: Ottobock Polska
Partnerzy: PZPN, Poczta Polska, Uzdrowisko Ustroń, Gaminate, Pentagon Research
Dofinansowanie działań ze środków: Ministerstwo Sportu i Turystyki

Liga Narodów Amp Futbol Kraków 2023 (3)