Niezwykłe zgrupowanie na koniec udanego roku. Cel na 2024? Dwa złote medale!

Amp Futbol

Polski ampfutbol ma za sobą kolejny udany rok. Seniorzy zajęli trzecie miejsce w Lidze Narodów Dywizji A, natomiast jesienią zwyciężyli w prestiżowym Amp Futbol Cup. W Polsce rozegrano pierwszy mecz drużyn kobiecych, a spektakularne wygrane zanotowała reprezentacja U-19. W miniony weekend podsumowano te wydarzenia podczas wyjątkowego zgrupowania zamykającego rok 2023. Mówiono też o planach na rok przyszły. – Celujemy w dwa złote medale – zapowiada prezes Amp Futbol Polska, Mateusz Widłak.

W miniony weekend w Warszawie odbyło się zgrupowanie ampfutbolowej rodziny. Na jednym boisku spotkały się drużyny kobiet, seniorów i juniorów. Była to świetna okazja, by zobaczyć, jak przez ostatnie dwanaście miesięcy urosła ta społeczność. – Przy okazji spotkania świątecznego obejrzeliśmy film, który podsumował miniony rok. Wszyscy mieliśmy więc okazję, by raz jeszcze przeżyć ten czas. Dla mnie osobiście najważniejszym momentem tego zgrupowania był mecz rodzinny, gdy wszyscy wspólnie mogliśmy biegać po boisku. Bardzo się cieszę, że w gronie najmłodszych jest jedna dziewczynka. Będę trzymała za nią kciuki – mówi kapitan polskiej drużyny kobiet, Anna Omielan.

Amp Futbol

Rok 2023 obfitował w wydarzenia. W lutym o polskim ampfutbolu usłyszał cały świat, kiedy Marcin Oleksy odbierał nagrodę FIFA Puskás Award za najładniejszą bramkę 2022 roku. W czerwcu w Krakowie rozegrano Ligę Narodów Dywizji A. Polacy, przy pełnych trybunach na stadionie Prądniczanki, zajęli w niej trzecie miejsce. Rywalom nie dali za to szans we wrześniu w Warszawie i był to piąty z rzędu triumf biało-czerwonych w Amp Futbol Cup. Dzięki temu wyprzedzili w tabeli wszech czasów Anglię. Przy tej samej okazji rozegrano pierwszy na świecie oficjalny mecz ampfutbolu kobiet. Polki pokonały 1:0 reprezentację Stanów Zjednoczonych. W 2023 również pierwsze oficjalne mecze rozegrała kadra U-19, która w debiutanckim turnieju pokonała Belgię 7:0, Kosowo 14:0, a na koniec reprezentację łączoną 5:0. Już trwają starania, by i w przyszłym roku ta drużyna zagrała kilka wartościowych meczów.

– Za nami bardzo owocny rok, a wierzymy, że kolejny będzie jeszcze lepszy. Celem na 2024 są dwa złote medale – mówi prezes Amp Futbol Polska, Mateusz Widłak. – Przed nami dwie bardzo ważne imprezy. W czerwcu mistrzostwa Europy seniorów, w listopadzie pierwsze w historii mistrzostwa świata kobiet. Do Francji i do Kolumbii pojedziemy z wielkimi nadziejami. W przypadku kobiet turniej jest pewną niewiadomą, bo na dziś trudno ocenić, jaki będzie skład i poziom poszczególnych drużyn. Polska jest jednym z liderów tego ruchu, więc gorąco liczymy na dobry występ – dodaje.

Amp Futbol

Trener mężczyzn Dmytro Kameko już nerwowo odlicza dni do czerwcowych mistrzostw Europy. – Niby do turnieju dużo czasu, ale tak naprawdę zostało nam już niewiele treningów, by odpowiednio przygotować zespół – zwraca uwagę. Przy okazji grudniowego zgrupowania kierowana przez niego reprezentacja zmierzyła się z zespołem złożonym z przedstawicieli sponsorów i partnerów ampfutbolu. To już coroczna tradycja, ale tym razem górą okazali się ampfutboliści – pierwszy raz w historii.

Nie przywiązywałbym do tego większej uwagi, bo posiadanie obu nóg nie oznacza automatycznie, że jesteś dobrym piłkarzem. Podobało mi się za to podejście naszego zespołu. Wyrabiamy w sobie nawyk wygrywania bez względu na to, kto jest naszym rywalem. Podeszliśmy do meczu bardzo poważnie i rywale nie mieli z nami łatwo – uśmiecha się ukraiński trener reprezentacji Polski.

Amp Futbol

Sukcesy seniorów to jedno. Cały czas trwa praca nad popularyzacją dyscypliny, także wśród kobiet i dzieci. W sierpniu w Warszawie, dzięki wsparciu UEFA, Legii Warszawa i Fundacji Legii, odbył się Junior Camp. Do stolicy przyjechało kilkadziesiąt dzieci z wadami kończyn z całej Europy, a nawet Kostaryki. Ampfutbol w wydaniu dziecięcym ma w sobie niesamowitą moc sprawczą. Aktywizuje dzieciaki, włącza je w zupełnie nową społeczność. Pozwala poznać rówieśników z podobnymi troskami i trudnościami dnia codziennego. Dla dzieci treningi pod okiem byłego kapitana kadry – Przemysława Świercza, były wielkim przeżyciem.

Bardzo cieszymy się, że stale poszerzamy ofertę i dostępność ampfutbolu. Dziś w Polsce w piłkę może grać każdy, bez względu na płeć, wiek i miejsce zamieszkania – podkreśla Widłak.

Amp Futbol

Prezes Amp Futbol Polska wierzy, że nadchodzący rok będzie jeszcze lepszy od poprzedniego. Z pewnością będzie stał także pod znakiem dalszego rozwoju ampfutbolu wśród kobiet. Powstała już drużyna reprezentacyjna, kolejnym krokiem może być organizacja rozgrywek ligowych, ale do tego jeszcze daleka droga.

Na dziś trudno ocenić, kiedy mogłaby wystartować liga kobiet. Do tej pory większość dziewczyn z reprezentacji trenowała z zespołami męskimi, część występowała też w lidze. Był pomysł, by do rozgrywek zgłosić kobiecą drużynę, ale chyba do tego nie dojdzie. Planujemy, by przy okazji turniejów PZU Amp Futbol Ekstraklasy odbywały się także mecze kobiet. Podzielimy je na dwie lub trzy drużyny, w zależności od frekwencji, i będą miały okazję, by rywalizować z sobą w warunkach meczowych – tłumaczy Widłak. Byłoby to świetne przetarcie przed listopadowymi mistrzostwami świata w Kolumbii.

Amp Futbol

 

Sponsor Główny Reprezentacji Polski: Energa Grupa ORLEN

Oficjalny Sponsor Reprezentacji Polski: PZU

Ambasador Reprezentacji Polski: Robert Lewandowski

Oficjalni Partnerzy Reprezentacji Polski: forBET, NAC, PZPN

Partner Techniczny Reprezentacji Polski: 4F

Partner Logistyczny Reprezentacji Polski: IFB

Partner Medyczny Reprezentacji Polski: Ottobock Polska

Partnerzy Reprezentacji Polski: Pentagon Research, Poczta Polska, Uzdrowisko Ustroń

Dostawca Floty: Grupa Cichy-Zasada

Dofinansowanie ze środków: Ministerstwo Sportu i Turystyki, PFRON

 

Amp Futbol

Amp Futbol

Amp Futbol

Amp Futbol

Amp Futbol

Amp Futbol