Historyczne zgrupowanie ampfutbolistek. Polki i Ukrainki będą trenowały w Rzeszowie!

Wspólne zgrupowanie ampfutbolistek w Rzeszowie

W najbliższy weekend w Rzeszowie odbędzie się wspólne zgrupowanie kobiecych drużyn Polski i Ukrainy w ampfutbolu, czyli piłce nożnej po amputacjach i z wadami kończyn. W treningach udział wezmą również zawodnicy Stali Rzeszów, którzy kilkanaście dni temu zakończyli zmagania w ramach PZU Amp Futbol Ekstraklasy. Polki są pionierkami tej dyscypliny wśród kobiet w Europie i jeszcze do niedawna były jedynymi ampfutbolistkami na Starym Kontynencie. Nieco ponad miesiąc temu odbyły swój pierwszy oficjalny mecz, który był jednocześnie pierwszym oficjalnym międzynarodowym meczem kobiet w ampfutbolu. Nasze zawodniczki przy pełnych trybunach stadionu Hutnika w Warszawie pokonały Stany Zjednoczone 1:0.

Wspólne zgrupowanie kobiet w Rzeszowie

Nastroje są bardzo dobre. Cieszymy się, że to wspaniałe wydarzenie zapisało się w kartach historii i z niecierpliwością czekamy na kolejne zgrupowanie, kolejne treningi. Mecz z Amerykankami pokazał jak wiele pracy jeszcze przed nami. Z dobrymi humorami i pełną motywacją gotowe jesteśmy do dalszej pracy – powiedziała Marta Rumińska, strzelczyni historycznej bramki dającej Polsce zwycięstwo nad USA. Rzeszowskie zgrupowanie będzie pierwszym zjazdem kadry od tego spotkania. – Po ostatnim zwycięstwie nie możemy się doczekać kolejnego zgrupowania, na którym dokładnie omówimy mecz. Jesteśmy bardzo ambitne i chciałybyśmy się ciągle uczyć techniki i taktyki, a także poprawiać nasze błędy. Każde zgrupowanie wnosi ogrom nowego doświadczenia i dzięki temu czujemy się coraz pewniej na boisku – dodała Anna Omielan, kapitanka drużyny kobiet.

Kobiecy ampfutbol rozwija się w błyskawicznym tempie. We wrześniu miał miejsce pierwszy oficjalny mecz międzynarodowy w historii, a już na listopad przyszłego roku zaplanowane są mistrzostwa świata. W ostatni weekend października zorganizowane zostanie kolejne przełomowe wydarzenie – wspólne zgrupowanie Polek z kadrą Ukrainy. To będzie absolutny debiut Ukrainek w takim evencie. Jeszcze niedawno Polki same były w takiej sytuacji, a teraz swoje doświadczenie będą mogły przekazać innym.  – Przed swoim pierwszym meczem uspokajałam głowę, żeby zbytnio nie stresować się wynikiem spotkania, a skupić się na tym, że jest to kolejne nowe doświadczenie i lekcja, która na pewno mnie rozwinie. Dlatego radziłabym koleżankom czerpać radość z grania w piłkę i na pewno walczyć do końca, aby zawsze pokonywać samego siebie – radzi Anna Omielan.

Wspólne zgrupowanie kobiet w Rzeszowie

Męska reprezentacja Ukrainy w ampfutbolu to doświadczona drużyna z międzynarodowymi sukcesami na koncie, ale zespół kobiet to coś zupełnie nowego w tym kraju – Nasze dziewczyny są podekscytowane udziałem w zgrupowaniu z polskimi zawodniczkami. Chcą zdobyć nowe doświadczenia, poznać nowych przyjaciół i zmotywować się do gry w ampfutbol na wyższym poziomie. Chcemy bardzo podziękować Polskiemu Związkowi Amp Futbol oraz wszystkim partnerom za wyjątkową możliwość udziału w obozie dla zawodniczek po amputacji, który odbędzie się w Polsce pod koniec tego miesiąca – przekazała Iryna Makarewicz z Ukraińskiego Związku Piłki Nożnej. – To nowe doświadczenie nie tylko dla uczestniczek, ale także dla nas, organizatorów ampfutbolu w Ukrainie, ponieważ dopiero zaczynamy naszą przygodę z kobiecym zespołem – dodaje Mykoła Oskoma, Prezes Ukraińskiego Związku Piłki Nożnej Osób Niepełnosprawnych.

Drużyna Ukrainy

Zawodniczki obu reprezentacji trenować będą w podrzeszowskiej Świlczy, wspólnie z zawodnikami Stali Rzeszów Amp Futbol, którzy chcą podzielić się swoją pasją i doświadczeniem zdobytym przez ostatnie dwa sezony w PZU Amp Futbol Ekstraklasie. – Z radością przyjęliśmy propozycję wspólnego zgrupowania z kadrą kobiet Polski i Ukrainy. Mamy już prawie 2,5 letnie doświadczenie w ampfutbolu, dlatego z chęcią pomożemy dziewczynom w treningach, a także poza nimi. Cieszymy się również z możliwości integracji i dobrze spędzonego wspólnego czasu w ten najbliższy weekend. Zgrupowanie wyjdzie wszystkim tylko na dobre – mówi Mateusz Chmiel, Prezes Zarządu Stali Rzeszów Amp Futbol.

Wspólne zgrupowanie ampfutbolistek w Rzeszowie

Cały event będzie miał również charakter prorekrutacyjny. Nabory do drużyny cały czas prowadzi zarówno kadra kobiet jak i Stal Rzeszów, a także inne zespoły w Polsce. Osoby zainteresowane będą mogły przyjść, zobaczyć wszystko na własne oczy, porozmawiać czy nawet spróbować swoich sił.

Wspólne zgrupowanie ampfutbolistek (Centrum Sportu i Rozrywki WR Sport, Świlcza):

Sobota, 28 października:
10:00 – 12:00 wspólny trening Polski i Ukrainy z udziałem przedstawicieli władz miasta
15:00 – 17:00 – wspólny trening Polski i Ukrainy

Niedziela, 29 października:
8:15 – 10:15 – wspólny trening Polski i Ukrainy

Kontakt z mediami:
Monika Motyka – koordynatorka kobiecej drużyny ampfutbolu
tel. 663 042 502
mail: monika.motyka@ampfutbol.pl

Sponsor Główny: Energa Grupa Orlen
Patron: 4F
Dofinansowano ze środków: PFRON, Ministerstwo Sportu i Turystyki
Partner zgrupowania: Polski Związek Piłki Nożnej
Współorganizator: Stal Rzeszów Amp Futbol