Super Lodołamacz dla Futbolowej Bandy!

Futbolowa Banda – pierwsza w Polsce akademia piłkarska dla dzieci z różnymi niepełnosprawnościami ruchowymi otrzymała wyjątkową nagrodę Super Lodołamacza. Przedstawiciele tej niezwykłej drużyny statuetkę odebrali z rąk Pani Prezydentowej Agaty Kornhauser-Dudy podczas uroczystej gali zorganizowanej na Zamku Królewskim już po raz piętnasty.

Na gali było naprawdę super. Miło było mi spotkać Panią Prezydentową oraz bohaterów programu Down The Road, którzy również, tak jak my dostali nagrodę. – mówi Alan, 8-letni zawodnik nagrodzonej drużyny – Futbolowa Banda to dla mnie super klub, dzięki któremu mogę grać w piłkę. Zapraszam do nas na treningi wszystkie niepełnosprawne dzieciaki! – zachęca.

Jestem pod ogromnym wrażeniem Gali Lodołamaczy – dodaje mama Alana. – Rozpierała mnie duma i radość widząc moje dziecko odbierające nagrodę z rąk Pierwszej Damy, zwłaszcza że była to nagroda za spełnione marzenia o grze w piłkę nożną. Gdyby nie Futbolowa Banda Alan mógłby tylko patrzeć na grające dzieci oraz dalej marzyć o grze w piłkę. Dzięki Futbolowej Bandzie może  spełniać swoje marzenia oraz poczuć, że dzieci niepełnosprawne nie są gorsze od tych pełnosprawnych!

Futbolowa Banda powstała cztery lata temu z inicjatywy Stowarzyszenia Amp Futbol Polska oraz Varsovii Warszawa. Początkowo, jako Akademia Amp Futbol Varsovia miała zrzeszać tylko dzieci po amputacjach, lub z jednostronną wadą nogi, lub ręki, czyli takie które w przyszłości mogłyby uprawiać ampfutbol.

Szybko okazało się jednak, że chętne do gry w piłkę są również dzieciaki z wieloma innymi niepełnosprawnościami, które wcześniej nie miały możliwości uprawiania tego sportu – mówi Mateusz Widłak, prezes Amp Futbol Polska, który tworząc Akademię wziął udział w kursie prowadzonym przez UEFA w Holandii. – Zobaczyłem tam, jak niesamowita energia tkwi w takich drużynach i jak tego typu kluby są rozwinięte na zachodzie. W Anglii są dwa tysiące takich akademii, a nasza była pierwszą w Polsce. Na szczęście gonimy zachód, bo właśnie powstaje ósma taka drużyna w naszym kraju.

W warszawskiej Futbolowej Bandzie jest już ponad 40 dzieci w różnym wieku i z różnymi niepełnosprawnościami, które oprócz treningów wyjeżdżają na obozy piłkarskie oraz biorą udział w ogólnopolskich turniejach. Zawodnicy po porażeniach mózgowych, trenują razem z tymi z wadami kończyn, karłowatością, zaburzeniami równowagi, czy innymi często też niewidocznymi na pierwszy rzut oka niepełnosprawnościami. Idea Futbolowej Bandy polega na dzieleniu zawodników na grupy treningowe i meczowe ze względu na ich poziom sprawności, a nie rodzaj niepełnosprawności. Dzięki temu, mimo bardzo różnorodnych grup, młodzi piłkarze mają wielką frajdę z gry w piłkę.

Nagroda jest dla nas wielkim wyróżnieniem, którego się nie spodziewaliśmy – podsumowuje trener-koordynator Futbolowej Bandy Łukasz Kacprzak. – Pracujemy nad tym, żeby takich drużyn było w Polsce jak najwięcej i żeby każde dziecko, niezależnie od stopnia sprawności, czy miejsca zamieszkania, mogło realizować swoją piłkarską pasję.