Piłkarska przygoda w Gruzji. Junior Camp 2022 za nami!

Młodzi piłkarze i piłkarki z niepełnosprawnościami z całej Polski wzięli udział w międzynarodowym ampfutbolowym obozie zorganizowanym w Gruzji przy wsparciu UEFA i Gruzińskiego Związku Piłki Nożnej. Polscy juniorzy spotkali się na boisku z rówieśnikami z innych europejskich krajów, a nawet z Kostaryki, z którymi w przyszłości będą mogli rywalizować w ampfutbolowych Mistrzostwach Świata, czy rozgrywkach Ligi Mistrzów. Zawodnicy, podobnie jak ich rodzice i trenerzy zgodnie podkreślają, że udział w campie był spełnieniem piłkarskich marzeń, a rodzinna atmosfera panująca w Tbilisi przerosła ich oczekiwania.

EAFF Junior Camp to coroczny obóz organizowany przez Europejską Federację Ampfutbolu dla dzieci z Europy, a ostatnio też innych kontynentów, które uprawiają ampfutbol i chcą rozwijać swoje piłkarskie umiejętności. Tegoroczna edycja była długo wyczekiwana, ponieważ po campach w Dublinie, Warszawie, Rzymie i niemieckim Walldorf nastąpiła dwuletnia przerwa spowodowana pandemią, podczas której młodzi zawodnicy mogli jedynie trenować w swoich krajach (często tylko w domach) i czekać na powrót do normalności. Kiedy okazało się, że Junior Camp znowu się odbędzie, dzieci zwłaszcza te które uczestniczyły już we wcześniejszych edycjach nie kryły swojej ekscytacji.

Dla mnie to już czwarta edycja Junior Camp, który zawsze był dla nas najważniejszym punktem w ampfutbolowym roku.  powiedziała jeszcze przed wyjazdem młoda bramkarka, Alicja. –  Nie mogłam się doczekać aż znowu będę mogła wziąć udział w tym wydarzeniu i jest naprawdę super! – dodała będąc już w Gruzji.

W tegorocznym obozie Polskę reprezentowało 14 zawodników i zawodniczek w wieku od 5 do 14 lat. Zawodnicy, którzy ze względu na wiek zostali podzieleni na cztery grupy treningowe, byli zachwyceni możliwością wspólnego wyjazdu oraz poznania i trenowania z kolegami z zagranicy.

To super, że możemy trenować z trenerami i grać z zawodnikami z innych krajów! – cieszył się Michał, dla którego to był pierwszy Junior Camp w życiu.

Wielu z uczestników, mimo młodego wieku, marzy również o tym, żeby w przyszłości zagrać w seniorskiej ampfutbolowej reprezentacji, a uczestnictwo w Junior Campie uważają za doskonałe przygotowanie do dorosłego międzynarodowego ampfutbolu.

To świetnie, że tutaj jesteśmy i że możemy spotkać się na boisku z zawodnikami, z którymi w przyszłości być może zagramy w barwach reprezentacji! – komentował 10-letni Kacper.

To, że taka droga jest możliwa pokazuje przykład czterech młodych zawodników z Polski, którzy w 2016 roku polecieli na pierwszy camp do Irlandii. Dzisiaj Krystian Kapłon, Kuba Kożuch i Igor Woźniak to już doświadczeni reprezentanci Polski, którzy rok temu zdobyli medal Mistrzostw Europy (Kożuch strzelił decydującą bramkę w meczu z Rosją, w którym Woźniak popisał się kilkoma fantastycznymi interwencjami w bramce), a najmłodszy z tej grupy Jacek Konieczny, który na obozie w Irlandii miał zaledwie 11 lat, dzisiaj z sukcesami występuje w ampfutbolowej Warcie Poznań i również ma za sobą debiut i pierwsze gole w kadrze Polski. Zawodnicy ci w międzynarodowych turniejach spotykają się często na boisku z piłkarzami z innych krajów, z którymi pierwszy raz poznali się właśnie na tych obozach.

Junior Camp to jednak nie tylko ciężkie treningi i dążenie do najwyższego poziomu sportowego. Oprócz pracy na boisku w Gruzji znalazł się czas również na zwiedzanie i podziwianie uroków Tbilisi, zabawę, wizyty na basenie, a nawet testowanie gruzińskich lodów. Rodzice, którzy przyjechali na obóz z dziećmi podkreślali świetną organizację całego eventu, rodzinną atmosferę, oraz cieszyli się, że ich dzieci mogły zawiązywać międzynarodowe piłkarskie znajomości.

Widać super atmosferę. Wszystkie dzieciaki tutaj pomagają sobie zarówno na boisko, jak i poza nim. To jest coś wyjątkowego. – komentowała mama Bartka, który mimo młodego wieku, od kilku lat gra w ampfutbol.

To właśnie dzięki Junior Campom ampfutbol rozwija się w Europie bardzo dynamicznie również w wydaniu dziecięcym i młodzieżowym. Przed uruchomieniem tego projektu przez europejską federację w tę odmianę piłki nożnej przez wiele lat grali praktycznie tylko dorośli.

Pierwszy EAFF Junior Camp, na którym właśnie w 2016 roku pojawili się pojedynczy zawodnicy z kilku krajów, pokazał jak wielkie możliwości i jak świetna energia drzemie w tej odmianie piłki dla osób z jedną ręką, lub jedną nogą. Efektem tego spotkania było powstanie programów juniorskich w kilku, a potem w kilkunastu europejskich krajach, w tym w Polsce. Kolejne obozy, na które zaczęły zgłaszać się dzieci z innych kontynentów i które wzbudziły duże zainteresowanie w federacjach wielu krajów, spowodowały że idea juniorskiego ampfutbolu rozniosła się jeszcze szerzej. Teraz światowa federacja tej dyscypliny myśli nawet o organizowaniu podobnych campów na wszystkich kontynentach.

Warto wspomnieć również o niesamowitej popularności, jaką w mediach i social mediach cieszą się materiały z juniorskich obozów, co jeszcze bardziej pomaga w promocji ampfutbolowej idei i dotarciu z nią do nowych kibiców, ale też zawodników, a nawet krajów. Wspieraniem campów co roku chętnie chwali się w swoich kanałach komunikacyjnych UEFA, co już zaowocowało wprowadzeniem dyscypliny do kilku europejskich krajów, a facebookowe posty o tegorocznym obozie uzyskują milionowe zasięgi, oraz dziesiątki, a nawet setki tysięcy polubieni, co z kolei przekłada się na wiele wiadomości do federacji od osób po amputacjach i z wadami kończyn z różnych krajów, które chcą rozpocząć grę w ampfutbol.

Nasz kraj jest obecnie jednym ze światowych liderów dziecięcego ampfutbolu. Junior Amp Futbol, bo tak nazywa się ogólnopolski program szkoleniowy dla ampfutbolowych dzieci z całej Polski opiera się na organizowanych raz na miesiąc weekendowych zgrupowaniach, na które młodzi zawodnicy przyjeżdżają razem z opiekunami. Treningi prowadzą między innymi trener seniorskiej reprezentacji Polski Marek Dragosz wspierany przez kapitana kadry Przemka Świercza, co ma dla młodych zawodników, a nawet ich rodziców dodatkowe znaczenie. Punktem głównym każdego roku treningowego jest oczywiście udział w międzynarodowym obozie. Z Junior Amp Futbol została obecnie wydzielona również kadra U-19, która rozpoczęła treningi i szykuje się do pierwszych starć międzynarodowych. Amp Futbol Polska cały czas zaprasza do dołączania nowych zawodników, a udział we wszystkich zgrupowaniach, a nawet w międzynarodowych obozach jest całkowicie bezpłatny.

Junior Amp Futbol – ogólnopolski program szkolenia ampfutbolowych juniorów!

Dołącz do nas!
rekrutacja@ampfutbol.pl
+48 721 120 065

Sponsor Główny: Energa Grupa ORLEN
Sponsor: PZU
Oficjalny Partner:
KGHM POLSKA MIEDŹ S. A.

Dofinansowanie ze środków: PFRON