We Wrocławiu powołana została drużyna ampfutbolu – piłki nożnej dla osób z niepełnosprawnościami kończyn. To jedyny taki zespół na Dolny Śląsku. Wrocławianie chcą w przyszłym sezonie dołączyć do rozgrywek PZU Amp Futbol Ekstraklasy.
– Od dawna śledziliśmy imponujący rozwój ampfutbolu w Polsce, po cichu myśląc o stworzeniu drużyny w barwach Śląska. Impulsem był kontakt z Mateuszem Widłakiem, prezesem Amp Futbol Polska, dzięki czemu okazało się, że we Wrocławiu jest więcej osób zainteresowanych rozwojem dyscypliny. Związek nas połączył i dziś z dumą i honorem możemy otwierać historię ampfutbolu we Wrocławiu mając na sercu herb tak wielkiego klubu – mówił Sebastian Bednarz, prezes ampfutbolowej sekcji Śląska Wrocław.
Sekcja ampfutbolu powstała we współpracy zarówno z „wojskowym” WKS-em, jak i pod patronatem i z pełnym wsparciem ekstraklasowego Śląska Wrocław, który w swoich szeregach ma piłkarzy, piłkarki oraz zawodników blind footballu.
– Utworzenie w Śląsku Wrocław drużyny ampfutbolowej to kolejna inicjatywa, która urzeczywistnia naszą ideę budowania klubu bez barier, otwartego na potrzeby osób z niepełnosprawnościami i łączącego różne środowiska. Jesteśmy pełni podziwu nie tylko wobec umiejętności, ale i postawy zawodników uprawiających tę trudną dyscyplinę sportu. Cieszymy się, że możemy powitać ich w naszej piłkarskiej rodzinie Śląska Wrocław – zaznacza Piotr Waśniewski, prezes zarządu Śląska Wrocław.
Trener z Wrocławia. Trenerem nowej sekcji Śląska Wrocław został Krzysztof Węgrzyn, wrocławianin, były bramkarz reprezentacji Polski oraz ampfutbolowych klubów. W ostatnich latach pełnił obowiązki trenera bramkarzy w ampfutbolowym klubie TSP Kuloodporni Bielsko-Biała oraz trenera Reprezentacji Junior Amp Futbol Polska. Był także jednym ze szkoleniowców drużyn młodzieżowych Parasola Wrocław.
– Przez lata myślałem o możliwościach rozwoju ampfutbolu we Wrocławiu. Gdy tylko dowiedziałem się o powstającej sekcji, a następnie dostałem propozycję objęcia roli trenera, wiedziałem, że to projekt, którego chcę być częścią. Mieszkam dosłownie 5 minut od stadionu Śląska, niejednokrotnie spacerując w jego pobliżu zastanawiałem, się czy kiedyś będziemy mieli szansę zaprosić wrocławian na ampfutbolowe rozgrywki. Teraz marzenia stają się rzeczywistością – mówił Krzysztof Węgrzyn, trener ampfutbolowego Śląska Wrocław.
Do drużyny dołączyli już pierwsi gracze. Cały czas trwa jednak nabór, a zainteresowani zawodnicy i zawodniczki mogą zgłaszać się drogą mailową na adres biuro@ampfutbolslaskwroclaw.pl, telefonicznie pod numerem: 696 472 203, oraz bezpośrednio w mediach społecznościowych pisząc na profile Śląsk Wrocław Amp Futbol. W ampfutbol mogą grać osoby po jednostronnej amputacji oraz z wadą wrodzoną nogi lub ręki.
10 lat rozwoju. – Za nami świetny czas, ponieważ dzięki zeszłorocznym Mistrzostwom Europy w Krakowie ampfutbol trafił na usta wszystkich. Turniej był dla nas ogromnym sukcesem organizacyjnym oraz sportowym, bo przecież nasza reprezentacja zdobyła brązowe medale! Cieszę się, że Śląsk Wrocław dołącza do ampfutbolowej rodziny. To kolejny krok w rozwoju naszej dyscypliny. Już nie mogę się doczekać wizyty we Wrocławiu podczas pierwszego turnieju ampfutbolowego – podkreślał Mateusz Widłak, prezes Amp Futbol Polska oraz pomysłodawca rozwoju tej dyscypliny w Polsce.
Pierwszy, historyczny trening ampfutbolu odbył się w Polsce z inicjatywy prezesa Widłaka 10 lat temu. Od tego czasu reprezentacja Polski odnosiła sukcesy, zdobywając medale Mistrzostw Europy, zwyciężając w Amp Futbol Cup oraz osiągając ćwierćfinał Mistrzostw Świata. Równoległe od założenia pierwszych klubów wystartowały regularne rozgrywki ligowe, a w maju Kraków będzie gospodarzem turnieju finałowego Ligi Mistrzów EAFF.
Emocjonująca liga. W ostatnich zakończonych rozgrywkach PZU Amp Futbol Ekstraklasy zdobycie mistrzowskiego tytułu świętowali piłkarze Wisły Kraków. Był to już siódmy sezon zmagań w krajowych rozgrywkach, których zwycięzca reprezentuje Polskę w Lidze Mistrzów EAFF.
Rozgrywki PZU Amp Futbol Ekstraklasy mają charakter turniejowy. Każda z uczestniczących drużyn w trakcie sezonu jest gospodarzem turnieju, podczas którego wszystkie zespoły rozgrywają spotkania przeciwko sobie. W sezonie 2022 w lidze wystartowały Wisła Kraków, Legia Warszawa, TSP Kuloodporni Bielsko-Biała, Stal Rzeszów, Nowe Technologie Różyca oraz Warta Poznań. Od sezonu 2023 liga ma szansę na powiększenie o drużynę Śląska Wrocław.
Wsparcie biznesu. Sponsorem strategicznym nowej sekcji została firma HARTING, która jest wiodącym na świecie producentem w zakresie technik łączeniowych stosowanych w kolejnictwie, przemyśle maszynowym, elektrowniach wiatrowych, automatyce przemysłowej. Krajowa centrala firmy zlokalizowana jest we Wrocławiu.
– Ampfutbol to sport ludzi, którzy zmagają się z przeciwnościami losu, a przy tym wykazują niesamowity charakter i wolę walki. Ich hart ducha może być inspiracją dla innych. Należy im się za to szacunek i wsparcie. Dlatego też jako pierwsi, bez wahania odpowiedzieliśmy „tak” dla wspierania sekcji ampfutbolu Śląska Wrocław. To jest to, co możemy zrobić, jako firma i jako ludzie. Cały Team HARTING wspiera rozwój naszej drużyny, trzymamy kciuki, kibicujemy i chcemy, aby nasi zawodnicy czerpali radość z gry – powiedział Mariusz Matejczyk, dyrektor zarządzający HARTING Polska, sponsora strategicznego nowej sekcji Śląska Wrocław.
Zainteresowani zawodnicy i zawodniczki mogą zgłaszać się drogą mailową na adres biuro@ampfutbolslaskwroclaw.pl, telefonicznie pod numerem: 696 472 203, oraz bezpośrednio w mediach społecznościowych pisząc na profile Śląsk Wrocław Amp Futbol.