Słoneczny turniej pełen atrakcji – PZU Futbol Plus nabiera rozpędu

Kolejny wyjątkowy turniej z cyklu PZU Futbol Plus – Poznań gościł akademie piłkarskie i zawodników z rożnymi niepełnosprawnościami. W miniony weekend ponad 180 dzieci z 7 akademii całej Polski było uczestnikami wspaniałej zabawy. Wszyscy mogli też skorzystania z wielu atrakcji na terenie Poznania, o które zadbali organizatorzy.

Słoneczny i pełen pozytywnych emocji weekend spędzili wszyscy uczestnicy poznańskiego turnieju. Stadion Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu był areną, na której organizator przygotował 7 boisk piłkarskich, na których odbywały się mecze piłki nożnej. Zawodnicy z 7 akademii piłkarskich, które przybyły z całej Polski, rywalizowali w 4 kategoriach – w zależności od stopnia sprawności. Sprawne Smoki Gorlice, Stomil Olsztyn, Junior Kids Gdańsk, Megamocni Kielce, Futbolowa Banda Warszawa, Dynamit Ełk i gospodarze Pełnosprytni Poznań to akademie, które uczestniczyły w poznańskiej imprezie.

– Piłka nożna jest dla dzieci bardzo ważna, ale każdy organizator takich turniejów, jak ten w Poznaniu, dba o to, aby dzieci mogły skorzystać również z innych atrakcji – mówi Grzegorz Wichniarek, trener w akademii Pełnosprytni Poznań i jednocześnie mózg imprezy. – W Poznaniu zawodnicy, trenerzy i rodzice mogli odwiedzić stadion, na którym swoje mecze rozgrywa aktualny Mistrz Polski Lech Poznań. Na tym stadionie w 2012 roku rozegrane były mecze EURO 2012, które Polska organizowała wspólnie z Ukrainą. Zwiedzanie miasta też odbyło się niestandardowo. Dzieci zamiast klasycznego zwiedzania z przewodnikiem, zapoznały się z Poznaniem uczestnicząc w grze miejskiej w stylu harcerskim.

Rodzice zauważają i doceniają wartość projektu PZU Futbol Plus, a także działalność każdej akademii i możliwość udziału w turniejach. To właśnie m.in. rodzice tworzą też ten projekt i sami chętnie włączają się w organizację turniejów, dbają o to, aby wszyscy, którzy odwiedzą ich miasto wyjechali z pozytywnymi wspomnieniami, które każdy zapamiętają na długo. W Poznaniu rodzice zadbali o to, aby dzieci poza boiskiem mogły zjeść, zrelaksować się i skorzystać z zabaw towarzyszących. Wokół stadionu UAM funkcjonowała strefa leżaka, mamy częstowały ciastem, zimnymi i gorącymi napojami, ojcowie grillowali kiełbaski, zorganizowali kącik majsterkowicza. Dzieci mogły porozmawiać ze strażakami i wsiąść do prawdziwego wozu strażackiego. Była też wata cukrowa, malowanie buziek, plecenie warkoczy. Jedną z atrakcji była też kurtyna wodna, która w upalny dzień była nie do przecenienie nią.

– Dzięki takiemu projektowi, dzięki osobom, które chętnie wspierają akademie i same włączają się w organizację zawodów i wyjazdów dzieci mogą zwiedzać Polskę. Zamiast siedzieć w domu, to spotykają się na treningach, aktywnie i na sportowo spędzają czas. A dzięki wsparciu dobrych ludzi i firm mogą też uczestniczyć w turniejach, odwiedzać piękne stadiony oraz uczestniczyć w wielu wycieczkach. Dobrze, że są ludzie, dzięki którym jest to możliwe – mówi Rafał Sosnowski, trener w akademii Dynamit Ełk.

Wszyscy dbali o to, aby każdy mecz odbywał się w duchu fair play. Ważne w czasie takich zawodów wszyscy byli wygrani. Każdy zawodnik na koniec turnieju otrzymał medal, a drużyny puchary, co było ukoronowaniem i podsumowaniem zaangażowania w grę i w pozytywną atmosferę, która towarzyszyła imprezie.

– Projekt PZU Futbol Plus cieszy się coraz większym zainteresowaniem – mówi Michał Zieliński, koordynator projektu. Wsparcie różnych instytucji daje nam wiele możliwości. Wspierają nas przede wszystkim PZU partner tytularny projektu oraz KGHM. Jeśli chodzi o organizację turniejów, to możemy je organizować też dzięki Ministerstwu Sportu i Turystyki. Zgłasza się do nas coraz więcej akademii z całej Polski. Dzięki projektowi coraz więcej dzieci może robić to, co do tej pory było niemożliwe – mogą grać w piłkę, mogą integrować się również poza boiskiem, dzięki atrakcjom, o które dbają organizatorzy w poszczególnych miastach, poznawać Polskę. Każda akademia, która chce być częścią PZU Futbol Plus może liczyć na wsparcia w różnym zakresie. Trenerzy mogą odbywać praktyki w akademiach, które mają w tym duże doświadczenie. Planujemy cykl szkoleń. Chcemy również przygotować materiały multimedialne. Myślę, że wsparcie finansowe, które oferujemy również będzie czymś ważnym dla każdej akademii – dodaje Michał Zieliński.

W 2022 roku zorganizowane będą jeszcze co najmniej 2 turnieje z cyklu PZU Futbol Plus. Kielce będą gościć zawodników w dniach 3-4 września, a w pierwszy weekend grudnia akademie będą miały okazję odwiedzić Warszawę. W związku z tym, że projekt stale rośnie, a imprezy cieszą się ogromną popularnością oraz bardzo pozytywnie są odbierane w środowisku, to chęć organizacji takich imprez zgłasza coraz więcej ośrodków z całej Polski.

Akademie uczestniczące w turnieju:

Sprawne Smoki Gorlice,

Stomil Olsztyn,

Junior Kids Gdańsk,

Megamocni Kielce,

Futbolowa Banda Warszawa,

Dynamit Ełk,

Pełnosprytni Poznań

Organizatorzy:

PZU Futbol Plus

Fundacja Laboratorium Marzeń

Akademia Piłkarska Pełnosprytni Poznań

Imprezę sfinansowano ze środków:

PZU

KGHM

Ministerstwo Sportu i Turystyki

Zdjęcia:

Adam Michta

Akademia Piłkarska Dynamit Ełk