Wielkie piłkarskie emocje w Krakowie! Mistrzowie Europy za mocni.

Ampfutbolowa reprezentacja Polski, w ramach przygotowań do Mistrzostw Europy, rozegrała w Krakowie towarzyski dwumecz z Turcją. Obie drużyny wykazały ogromną sportową determinację, dzięki czemu na murawie nie brakowało emocji. Widowisko przyciągnęło przed ekrany telewizorów ponad sto czterdzieści tysięcy widzów. Był to ważny test przed wrześniowym EURO Kraków 2021, zarówno w kontekście sportowym jak i organizacyjnym.

Od samego początku było wiadomo, że weekendowy dwumecz nie będzie kurtuazyjnym, przyjacielskim sparingiem. Naprzeciw siebie mieli bowiem stanąć dwaj główni faworyci w zbliżających się wielkimi krokami, wrześniowych ampfutbolowych mistrzostwach Europy Kraków 2021. Obie kadry od wielu miesięcy ciężko trenują, a majowy dwumecz miał być ich pierwszym poważnym sprawdzianem przed jesiennym turniejem w stolicy Małopolski. Zdecydowanie lepiej sprawdzian zaliczyli goście, którzy dwukrotnie pokonali biało-czerwonych. – Dla nas jest to kolejna dobra lekcja i materiał do przemyślenia. – powiedział Marek Dragosz trener reprezentacji – Jestem zadowolony z tego weekendu, bo jeśli chcemy mierzyć w najwyższe cele, to musimy się mierzyć z najlepszymi zespołami. Mam szacunek i czuję respekt wobec każdego rywala, ale inne wnioski będziemy wyciągać z tego dwumeczu, a inne ze spotkań, w których gra byłaby jednostronna. Potrzebujemy wartościowych rywali i dlatego był to dla nas świetny sprawdzian.

Oba mecze odbyły się na krakowskim Stadionie Prądniczanki, który już we wrześniu będzie jedną z aren ampfutbolowego EURO. Organizacja meczu, jak i jego oprawa wypadły bardzo korzystnie. Potwierdza to tylko, że zarówno polska federacja ampfutbolu, jak i miasto Kraków są dobrze przygotowane na przyjęcie zawodników i kibiców podczas wrześniowych mistrzostw.  – Jesteśmy gotowi na wrzesień. Mam nadzieję, że będziemy gościli w Krakowie najlepsze drużyny Europy. Chcemy, by Kraków stał się ampfutbolową stolicą Polski. – zadeklarował Janusz Kozioł, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa. – Jesteśmy w kontakcie ze wszystkimi szesnastoma krajami i mogę zapewnić, że jest duża determinacja aby wrócić do gry i zorganizować turniej. – potwierdził Mateusz Widłak, prezes Amp Futbol Polska, a także Europejskiej Federacji Ampfutbolu EAFF.

Co ważne, dopisała nie tylko strona organizacyjna dwumeczu, ale także jego poziom sportowy. Szybkie tempo gry, płynna wymiana podań, walka bark w bark, i co najważniejsze – piękne bramki.  Ich bilans okazał się co prawda bardzo niekorzystny dla Polaków, ale weekendowych spotkań z Turkami z pewnością nie można traktować jako czasu zmarnowanego.  Pierwszy od wielu miesięcy międzynarodowy mecz, w dodatku z tak silnym rywalem, był cennym doświadczeniem dla naszych piłkarzy: pokazał na jakim etapie przygotowań polska drużyna się znajduje, co należy poprawić, nad czym dalej pracować. – To ważne, by zawsze (z meczu na mecz) być lepszą wersją samego siebie. – deklaruje Przemysław Świercz, kapitan reprezentacji Polski w ampfutbolu. Ważne jest także to, że niezależnie od wyniku dwumeczu z Turkami, dobra atmosfera w naszej drużynie pozostaje niezagrożona. – Kiedy popełniasz błąd, wiesz, że drużyna jest z Tobą. Pomogą Ci wstać, odrzucić złe myśli i wrócić do gry. Do walki o marzenia. Tak jak Ty możesz liczyć na nich, tak Oni liczą na Ciebie. – dodaje Świercz, a najlepszy na boisku Krystian Kapłon dodaje – Mecze z Turcją znowu pokazały nam czego nam jeszcze brakuje by wygrywać z każdym rywalem.

Dwumecz z Turcją, zgodnie z aktualnymi obostrzeniami, odbył się jeszcze bez udziału kibiców na trybunach. Mimo to ci nie zawiedli i dopingowali biało-czerwonych, oglądając licznie transmisje obu meczów na antenie TVP Sport i w internecie. – To pokazuje, jak dużym zainteresowaniem cieszy się w Polsce ampfutbol. To dobry prognostyk przed czerwcowym turniejem Amp Futbol Cup, a także wrześniowymi Mistrzostwami Europy KRAKÓW 2021. – Mamy nadzieję, że na kolejnych meczach będą mogli być z nami kibice. Chcemy wygrywać z nimi i dla nich! – deklaruje Artur Kurzawa, kierownik reprezentacji Polski w ampfutbolu.

DWUMECZ POLSKA-TURCJA. Kraków, 08-09.05.2021.

Sobota 08.05.2021 

Polska – Turcja 0:5

Niedziela 09.05.2021 

Polska – Turcja 1:4

 

Relacja filmowa z dwumeczu: https://youtu.be/NSPpk1Y85Pc

Współorganizator meczów: Miasto Kraków
Partner Główny Reprezentacji Polski: Energa Grupa ORLEN
Oficjalni Sponsorzy: PZU i RL9 Coffee
Oficjalni Partnerzy: forBET, NAC, Rolimpex

Partner Logistyczny: IFB

Partner Medyczny: Ottobock Polska

Partner Ortopedyczny: Rehasport
Partner Techniczny: Vita-Sport
Partnerzy: PZPN, Pentagon Research, Poczta Polska
Dofinansowanie ze środków: Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu